At an ice cream parlor, ice cream cones cost $1.10 and sundaes cost. $2.35. One day, the receipts for a total of 172 cones and sundaes were. $294.20.88 cones were sold. Cost of one ice cream cone is $1.10 Cost of one ice cream sundae is $2.35 Let the number of cones sold is x ,then number. SOLUTION: At an ice cream parlor, ice cream cones cost $1.10 and sundaes cost $2.35. One day, the receipts for a total of 172 cones and sundaes were $294.20.Question 764630: Ice cream cones cost $1.10 and sundaes cost $2.35. I bought 172 cones and sundaes were $294.20. how many cones and sundaes were sold?At and ice cream parlor, ice cream cones cost $1.10 and sundaes cost $2.35. One day the receipt for a total of 172 cones and sundaes were $294.20.
View this answer now! It’s completely free.